Injektálás - ezt kell tudni az utólagos vízszigetelésről

Utólagos vízszigetelés, injektálás

Mindenkinek álma, hogy az otthona kellemes, jó állapotú, egészséges levegőjű legyen.E helyett azonban sokszor vizes falak, penész, és doh fogad bennünket hazatérve.

Nincs csőtörés a házban, mégis vizesedik, penészedik a fal? Dohos, salétromos falak közt él, hiába minden szellőztetés?

Ha sok mindent megpróbált bár, és úgy érzi reménytelen a küzdelme az egészséget és bútorokat, berendezési tárgyakat, is tönkretevő salétromos fallal, penésszel szemben, jó hírem van!

Van megoldás, olvasson tovább!

Hogyan is működik az utólagos vízszigetelés?

Az alápincézett épületek, vagy a megfelelő vízszigetelés nélkül épült házak esetén a talajban lévő víz a kapillárisokon felszivárog, rongálva ezzel az építmény szerkezetét. A víz útját elvágva a probléma orvosolható.

Miért fontos?

A falak vizesedése több szintű problémát okoz:

  • az épület szerkezetét jelentősen rongálja a víz és a vízzel együtt felkerült ásványi sók.
  • a vakolat mállik, lepereg, a falakon salétromosodás jelenik meg.
  • a berendezési tárgyakat, alkalmasint a padlózatot is tönkreteszi a vizesedés, és annak következményei: salétromos fal, dohosodás, penészesedés
  • a bent lakók számára is komoly egészségügyi kockázatot jelent- számos betegség forrása, kiváltója lehet, pl. asztma, allergia, reuma, ízületi megbetegedések.
  • fűtésre is többet kell költenünk, mivel a nedves fal a hő egy részét kivezeti a szabadba.

Mielőtt nagyobb felújításba kezd, érdemes mindenképpen elvégeztetni egy felmérést a falak állapotát illetően, illetve ha szükséges a falak utólagos vízszigetelését, elkerülendő hogy a frissen felújított otthonát ismét tönkre tegyék a vizesedés okozta problémák.

Mikor alkalmazható?

Fontos tisztázni, hogy mi a falvizesedés kiváltó oka. A falak nedvesedését ugyanis nem csak a hibás, vagy hiányzó szigetelés okozhatja, de gépészeti hiba is állhat a háttérben, vagy, beázás, vagy akár kondenzáció.

Egy bemérést követően azonban a fal fajtájának, minőségének megfelelő módszert választva minden faltípusnál elvégezhető.

Milyen módszerek léteznek az utólagos vízszigetelésre?

Több módszer is létezik, különböző körülményekre, adottságokra kifejlesztve. Vegyük őket sorra:

Acéllemezes szigetelés

Ez a szigetelési eljárást téglafalaknál, laza szerkezetű vályog és vert falaknál alkalmazható. Ilyenkor fal vízszintes síkjában a padló szint alatt voltaképpen egymással fedésben lévő acéllemezek besajtolásával zárják el a víz útját a falkeresztmetszetnek megfelelően.

Ezután érdemes a régi ásványi sókkal telített vakolatot eltávolítani, és új, úgynevezett légző, vagy más néven falszárító vakolatot feltenni.

Mennyibe kerül?

6500 Ft/fm - 14500 Ft/fm árral érdemes kalkulálni falvastagságtól függetlenül.

Injektálás

Ilyenkor egy speciális anyagot juttatnak egymáshoz nagyon közeli furatokba a fal szerkezetbe a padlószint alatt, vízszintesen. Ez lehet cement alapú vagy szilikonos bázisú anyag. A bejuttatott vízszigetelő anyag a kapillárisokba beszivárogva elzárja azokat, ezzel megszüntetve a vizesedést.

Mik az injektálás előnyei?

  • gyorsan kivitelezhető (egy átlagos családi ház esetében egy nap alatt megvan)
  • nem jár nagy bontási munkálatokkal
  • azoknál az épületeknél is megoldást jelent, ahol az acéllemezes szigetelés nem kivitelezhető pl. vízszintes habarcsvonal híján, vagy kőfalak esetén
  • az épület statikai állapotát nem rontja

Itt is igaz, hogy érdemes a régi vakolatot eltávolítva falszárító vakolatot alkalmazni az eljárás után.

Mennyibe került az injektálás?

1600-9000 Ft/fm nettó árral érdemes kalkulálni, a fal vastagságtól függően.