Ebay, Aliexpress, Amazon - Ezekre kell figyelni vásárláskor

Vásárlás külföldről

Az internetes világ kialakulásával, valamint felgyorsulásával egyre több lehetőség nyílik arra, hogy azon keresztül bonyolítsuk le vásárlásainkat. Elképesztően nagy teret nyertek maguknak a webshopok, és online piacterek, melyek kínálatában szinte minden létező, hasznos termék egy helyen megtalálható.

Sokan ódzkodhatnak azonban a használatuktól, ugyanis azon felül, hogy elég sok időt kell várni a termékek megérkezésére, még az ellenértéküket is előreutalással kell kifizetni.

Még se féljünk belevágni!

Ma már olyan feltételeket kapunk a vásárláskor, amelyek szinte mindig csak a vevőnek kedveznek.

Ebay, Amazon és az Aliexpress - a három nagyágyú

Alapvetően mind a három online piactér ugyanazzal a profillal rendelkezik. Tulajdonképpen az elektronikus dolgoktól elkezdve, akár az autós kellékeken, vagy a ruhákon át, szinte mindent árulnak az említett oldalak eladói.

Az Ebay és az Aliexpress tulajdonképpen majdnem ugyanaz a dizájn, az Amazoné viszont kicsit más, talán nehezebben átlátható.

A termék kínálat is kísértetiesen hasonló, ezért vásárlás előtt érdemes jó alaposan körbe nézni mind a három oldalon, hátha az árak, akár csak egy akció miatt valahol kedvezőbbek.

Regisztráció után kérhetünk online hírlevelet, amiben többnyire azok az akciós termék fajták szerepelnek, amelyek közül esetleg már vásároltunk, vagy sokat böngésztünk utána.

Értelemszerűen, általában a termékek külföldről érkeznek. Szerte az egész világ minden egyes térségéből találunk fent ellenőrzött eladókat, és termékeket, de leginkább az ázsiai területekről, Angliából, Németországból vagy éppen Amerika, Kanada környékéről.

Végezetül nem szabad szó nélkül elmenni azon tényező mellett, hogy gyakran olyan olcsó termékeket is találhatunk ezeken a piactereken, amik itthon egy boltban megvásárolva akár a duplájába, sőt olykor az ötszörösébe is kerülhetnek.

Házhozszállítási lehetőségek

Azzal, hogy a termékek külföldről érkeznek, kelthetnek egy kis lappangó rossz érzést a vásárlóban. Nem ritkán hallani olyan rémtörténeteket, hogy nem érkezett meg Kínából egy csomag, sőt a vevő, még a pénzét sem kapta vissza.

Nos, az igazság az, hogy ezek a történetek teljesen alaptalanok. Egy csomag statisztikailag pont ugyan olyan valószínűséggel kallódik el nemzetközi szinten, mint amennyire belföldön. Továbbá, bizonyos fizetési opciók alkalmazása mellett, mint például a PayPal, a pénzüket haladéktalanul, és garantáltan visszakapjuk a szolgáltatótól, amennyiben bizonyítani tudjuk, hogy az eladó inkorrekt volt velünk szemben.

Persze ha tudatosan vásárolunk, és megnézzük az eladók személy adatait, értékeléseit, akkor már egyáltalán nem lőhetünk mellé.

Természetesen ez úgy működik, hogy az eladót a vevők értékelik, véleményeket írnak róla, azzal kapcsolatban, hogy mennyire rugalmas, kommunikatív, megbízható, vagy éppen segítőkész. Így mindenki utána tud nézni, hogy érdemes-e vajon rendelni tőle bármit is.

Sokszor valamiféle biztosítást is kapunk a termékekre. Ebből kifolyólag, ha az adott időn belül nem érkezik meg hozzánk, akkor vagy vissza adják a pénzünket, vagy küldenek helyette egy másikat.

Mennyibe kerülhet a szállítási költség?

A szállítási költségek meglepő módon az ázsiai, és amerikai régióból kisebb termékek esetén általában ingyenesek, míg az európai unió övezetén belül elterülő országokból, akár több ezer forint is lehet.

Az uniós tagállamoktól kapott csomagok esetében, viszont szerencsére nincsen ÁFA, és VÁM fizetési kötelezettségünk.

Mennyi idő alatt érkeznek meg a rendelések?

A rendeléseinket az eladók az esetek túlnyomó részében ellátják egy nyomkövetési számmal, aminek segítségével a csomagunk aktuális földrajzi helyzetéről folyamatos információkat kaphatunk.

Ázsiából és Amerikából az ingyenesen szállított áruk általában 30 nap alatt, míg Németországból, vagy Nagy Britanniából 1-2 hét leforgása alatt érkeznek házhoz.

Feltéve, hogy valakit kizárólag csupán az ingyenes szállítási lehetőségekkel ellátott termékek érdekelnek, érdemes oda figyelni arra, hogy esetleg már a vásárlás elkezdése előtt állítson be egy ingyenes szállítási opció nevű szűrőt, amely ezután csak az olyan termékeket listázza majd, amiknél ez a kritérium szerepel.

Erre kell figyelni vásárláskor

Amennyiben az online vásárlás mellett döntünk, nagyon ébernek kell lennünk. Fő az óvatosság, ezért ellenőrizzük, hogy mindig kapjunk valamiféle garanciát a kinézett termékünkre. Ez lehet akár pénz visszafizetés, vagy az áru cseréje, amennyiben az nem felel meg az elvárásainknak.

Nagyon oda kell figyelni arra is, hogy ismerjük a méreteinket, pontos igényeinket, valamint azt, hogy mi is áll jól nekünk. Hiszen ha csak azért küldenénk vissza egy terméket, mert az még sem tetszik, nem biztos, hogy sikerrel járnánk.

Járjunk nyitott szemmel, és csípjük el az akciókat.

Talán az internetes webshopok legjobb tulajdonsága, a hihetetlen akciók töménytelen mennyisége.

Például ötszáz vagy hatszáz forintért már elég minőségi telefon tokokat vásárolhatunk, ami itthon körülbelül kétezer forint alatt szinte elképzelhetetlen lenne.

Mind a három weboldalon, az Ebayen, az Amazonon és az Aliexpresszen külön részleg áll rendelkezése az akciós termékek átböngészéséhez. Itt legtöbbször olyan általános, hétköznapi használatú dolgokat találhatunk meg, mint a táskák, kiegészítők, különféle ruhadarabok, napszemüvegek, telefon adaptereket, és még sorolhatnánk.

Hegyi Róbert
Autó & Motor Építőipar Vásárlás
Hegyi Róbert

Szeretem a kihívásokat, az új technológiák elsajátítását, valamint ebben a folyamatosan változó, fejlődő internetes világban való részvételt.